ПРИЗУПИНЕННЯ ІМПОРТНИХ МИТ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО ЕКСПОРТУ ДО ЄС

    Європейська комісія запропонувала сьогодні призупинити на рік імпортні мита на весь український експорт до Європейського Союзу. Така пропозиція є безпрецедентним жестом підтримки країни у стані війни, також передбачає призупинення на один рік усіх антидемпінгових та захисних заходів ЄС щодо експорту української сталі. Цей далекосяжний крок покликаний допомогти збільшити експорт України до ЄС. Він полегшить скрутне становище українських виробників та експортерів в умовах військового вторгнення Росії.
     Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила: «Неспровокована і невиправдана агресія Росії серйозно впливає на українську економіку. Я обговорювала з президентом Зеленським шляхи підтримки економіки, окрім макрофінансової допомоги та грантів, які ми надаємо. Ми обидва погоджуємось з критичною важливістю швидкого та широкого призупинення імпортних мит для розвитку економіки України. Крок, який ми робимо сьогодні, відповідає на цей заклик. Це значно полегшить експорт українських промислових та сільськогосподарських товарів до ЄС. Ми продовжуємо підтримувати Україну в ці важкі часи».
     Виконавчий віце-президент Європейської комісії та комісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс сказав: «ЄС ніколи раніше не вживав таких безпрецедентних за своїм масштабом заходів з лібералізації торгівлі: надання Україні нульових тарифів, нульових квот на доступ до ринку ЄС. З початку російської агресії ЄС став пріоритетом важливості підтримки економіки України, що має вирішальне значення як для того, щоб допомогти їй виграти цю війну, так і повернутися на ноги після війни. Ці заходи напряму допоможуть українським виробникам та експортерам. Вони додадуть довіри українській економіці та пошлють сильний сигнал, що ЄС зробить усе можливе, щоб допомогти Україні у скрутну годину».
     Крім того, що російська військова агресія призводить до трагічних загибель і масового переміщення невинних мирних жителів України, вона також здійснює руйнівний вплив на економіку України та її здатність торгувати з рештою світу через серйозний вплив на її виробничі потужності і життєво важливі експортні маршрути. У цьому складному контексті ЄС хоче зробити якомога більше, щоб допомогти Україні зберегти свої торгові позиції з рештою світу та ще більше поглибити торговельні відносини з ЄС. ЄС також вживає заходів, щоб полегшити наземне перевезення вантажів, щоб допомогти вивозити українську продукцію у світ. Наприклад, Комісія вже розпочала лібералізацію умов для українських водіїв вантажівок, які перевозять вантажі між Україною та ЄС, а також полегшення транзиту та використання інфраструктури ЄС для спрямування українського експорту до третіх країн. Ці заходи додадуть українським виробникам необхідну гнучкість та впевненість.
     У 2021 році, з амбітною програмою впровадження Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (DCFTA), двостороння торгівля між ЄС та Україною досягла найвищого рівня з моменту набуття чинності DCFTA (понад 52 мільярди євро, що вдвічі перевищує вартість попередньої до набуття чинності DCFTA у 2016 році). Внаслідок російського вторгнення українська економіка та її торгівля зі світом дуже постраждали. Поряд із рядом заходів у різних сферах, які ЄС вжив для підтримки України, від накладення санкцій проти Росії до фінансування військової допомоги, ці торговельні заходи посилять економічну допомогу ЄС Україні та збережуть її доступ до світу відкритим, коли вона стикається з проблемами. Останній саміт Україна-ЄС (12 жовтня 2021 р.) відобразив низку позитивних поточних процесів, таких як початок перегляду статті 29 щодо подальшої лібералізації торгівлі.
Наступні кроки
    Тепер цю пропозицію мають розглянути та узгодити Європейський парламент та Рада Європейського Союзу.